وسیله ها و تجهیزات مورد نیاز زیادی برای آتلیه عکاسی وجود دارد. که بر ارزش و کیفیت عکس های گرفته شده تاثیر زیادی دارد. این لوازم و تجهیزات کاربرد های زیادی در عکاسی از جمله عکاسی صنعتی و تبلیغاتی و در نورپردازی پرتره دارد. که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اتاق آتلیه عکاسی

اتاقی که باید برای آتلیه عکاسی در نظر گرفته شود،;باید خالی و سفید رنگ باشد. همچنین برای نتیجه;بهتر در عکاسی باید محیط اتاق حتی الامکان تاریک و بدون نور باشد.

وسیله عکاسی

وسیله عکاسی

انواع فون های عکاسی

فون ها یکی از وسایل بسیار;مهم در آتلیه های عکاسی هستند. که دارای رنگ ها و ابعاد مختلفی;برای مصارف خاصی است.بیش ترین رنگ های مورد استفاده برای فون سفید، سیاه و خاکستری است.

سافت باکس و;اکتاباکس

سافت باکس ها در سایز های مختلفی وجود دارند;که بزرگ ترین سایز آن ۳٫۴ می باشد که به علت شکل مستطیلی آن مناسب برای;پرتره های قدی است. سافت باکس یک نوع دیفیوژ می باشد که درون آن به رنگ های سفید،;طلایی و نقره ای وجود دارد که هر کدام کاربرد منحصر به فردی دارند.;به طور مثال کاربردی ترین رنگ آن نقره ای است که ۱۰۰% و تماما نور را بازتاب می دهد،;نور طلایی نیز همین خاصیت را دارد اما تفاوت آن در گرم بودن این نور بازتاب شده است.;اما نور سفید ۹۸% از نور را بازتاب می دهد.
اکتاباکس نیز شبیه سافت باکس عمل می کند. اما به دلیل چند ضلعی بودن آن;و دارا بودن پهنای نور زیاد بیش تر برای عکاسی صنعتی کاربرد دارد.

وسیله عکاسی

وسیله عکاسی

کاسه استاندارد عکاسی

این وسیله برای جمع کردن نور فلاش ها;در یک فضای مشخص و جلوگیری از پخش شدن آن ها کاربرد دارد.

کاسه بک گراند عکاسی

وسیله ای برای نورپردازی پشت تصویر و یا بک گراند می باشد.

انواع چتر نور پردازی

برای تنظیم کردن نور پردازی از چترها استفاده می شود.;چتر ها دارای دو نوع رفلکتور و دیفیوژ هستند. که چتر های رفلکتور دارای لایه بیرونی سیاه و لایه داخلی به رنگ های سفید، نقره ای و طلایی است.;و چتر های دیفیوژ دارای لایه بیرونی و داخلی سفید رنگ می باشد.

وسیله عکاسی

وسیله عکاسی

رادیو فلاش عکاسی

برای تنظیم همزمان کردن نور فلاش ها از این وسیله استفاده می شود.;که دارای دو قسمت فرستنده و گیرنده می باشد. فرستنده در بالای دوربین و در محل اتصال فلاش و گیرنده نیز به نور اصلی وصل می شود.;برای عملکرد مناسب تر و به علت شبیه بودن چشم های الکترونی به یکدیگر،;بهتر است از فلاش دوربین هایی تهیه شده دارای مارک یکسان و مشخصی باشند.

پانتوگراف حرفه ای

این وسیله کاربردی شبیه به سه پای برای فلاش ها دارد.;که به شکل ریلی است که از سقف آتلیه عکاسی آویزان است و نورپردازی روی آن تعبیه شده است;و با قابلیت حرکت و جابجایی کار را بسیار راحت تر کرده است.

وسیله عکاسی

وسیله عکاسی

اسنوت

اسنوت یکی از لوازم و تجهیزات برای نور پردازی است،;که نوعی منبع نور نقطه ای می باشد که به آن خرطومی نیز گفته می شود.;کاربرد آن برای تمرکز داشتن بر قسمتی از سوژه و نور پردازی در آن قسمت خاص است.

شیدر

این وسیله از ۴ تیغه ی تاریک که به کمک آن ها جهت نور مشخص می شود، تشکیل شده است.

خیمه نور

از پرکاربرد ترین وسایل برای عکاسی تبلیغاتی می باشد.;هر کدام از لبه های این وسیله مانند یک دیفیوز است. و برای عکاسی از ظروفی که انعکاس زیادی دارند مانند چینی و بلور بسیار مناسب است.

وسیله عکاسی

وسیله عکاسی

زنبوری

همان طور که از اسم آن پیدا است،;ظاهری شبیه به کندوی زنبور دارد که باعث شکست نور می شود و برای نشان دادن بافت اشیاء و در عکاسی صنعتی کاربرد دارد.

پنکه

همه این تجهیزات نور پردازی مقدار زیادی گرما تولید می کنند.;بنابراین آتلیه عکاسی باید دارای تهویه هوا و پنکه هایی برای خنک نگه داشتن محیط باش. این پنکه ها در عکاسی پرتره نیز کاربرد ویژه ای دارد.

سه راهی

بهتر است به علت تغییر نوسانات برقی از سه راهی های محافظ استفاده شود. همچنین برای مثال تمام پنکه ها به یک سه راهی متصل شده باشند تا از اضافه بار بودن جلوگیری شود. در مواردی;که استفاده از سه راهی امکان ندارد، می توان از باتری های پشتیبان استفاده شود.

وسیله تری پاد

داشتن یک تری پاد کوتاه و یک تری پاد بلند از ملزومات هر آتلیه عکاسی،;برای عکس برداری از زوایای گوناگون می باشد. حتی الامکان بهتر است تری پاد خریداری شده، سبک و دارای قابلیت تنظیم دستی ارتفاع باشد.

وسیله عکاسی

وسیله عکاسی

کلام آخر

توجه داشته باشید هر چه انواع وسیله ها و تجهیزات عکاسی بیشتری در آتلیه عکاسی به کار برده شود، عکس های حرفه ای تر، با نور پردازی فوق العاده و با کیفیت تری می توان ثبت نمود. تنوع این تجهیزات با پیشرفت تکنولوژی، روز به روز بیش تر خواهد شد. بنابراین در نهایت نتیجه کار هر چه زیبا تر و فوق حرفه ای تری را برای عکاسان عزیز به ارمغان خواهد داشت.