سفره عقد یکی از سفره های سنتی ایرانی از دیرباز بوده است،;که در مراسم روز عقد و عروسی پهن می شود و عروس و داماد با نشستن بر سر آن به خطبه عقد گوش می دهند.

سفره عقد

سفره عقد

اجزای سفره عقد

هر کدام از اجزای سفره عقد با یک جکمت و دلیل خاصی توسط پیشینیان ما انتخاب و طراحی شده است.;و هر کدام از این اجزا و ترکیب موجود در سفره عقد برای عروس و داماد دارای معنای زیبا و ویژه ای بوده است،;که به عبارتی دیگر یک نوع تبریک و آرزوی خوشبختی;برای عروس و داماد ها بوده است.

امروزه اکثر عروس و داماد ها دلیل ترکیبات و جزییات سفره عقد را نمی دانند.;بنابراین تنها بر اساس آداب و رسوم دیرینه خود سفره عقد را پهن می کنند.;در ادامه برای آشنایی بیش تر به معرفی آن ها می پردازیم.

قرآن مجید

قران مجید به منظور مورد تایید قرار داشتن وصلت از طرف خدای متعال;و در جهت طلب یمن و برکات الهی در جلوی آینه و بالای سجاده و جا نماز قرار می گیرد.

سفره عقد

سفره عقد

آینه

پس از قرآن از خرید های مهم برای سفره عقد و عروسی آینه است.;آینه در بالای سفره و در روبروی عروس و داماد ها قرار می گیرد.;به این منظور که عروس و داماد با دیدن خود در آینه دل هایشان نسبت;به یکدیگر همانند آینه زلال و صاف باشد و خوشبخت شوند.

یک جفت شمعدان

در دو طرف آینه و در بالای سفره یک جفت شمعدان قرار می گیرد.;که شمع های روشن آن به نشانه ی ایجاد گرمی و روشنایی در پیوند میان عروس و داماد ها است.

معمولا آینه و شمعدان ها را از یک جنس و به صورت برنز،;نقره و یا بلورین انتخاب می کنند.

سجاده و جا نماز

سجاده و جا نماز در جلوی آینه پهن می شود.;که با توجه با سلیقه عروس و داماد می تواند از چنس ترمه ای با رنگ های زیبا و یا به رنگ سفید و از جنس ساتن و غیره باشد;که روی آن را با نخ های براق طلایی یا نقره ای سوزن دوزی می کنند.;و آن را به شکل قلب یا گل و اشکال دیگر تزیین می کنند.

کاسه نبات

نبات به معنای آرزوی شیرینی وصلت میان عروس و داماد می باشد.;که معمولا نبات ها را با زعفران ناب در ظرفی زیبا و گاهی اوقات;چند طبقه به اشکال زیبا آماده می کنند.

سفره عقد

سفره عقد

سکه و نقل

سکه به منظور افزایش رزق و روزی عروس و داماد در;زندگی و نقل برای شیرین کامی در سفره عقد قرار داده می شود.

تخم مرغ

تخم مرغ از قدیم الایام سمبل تولد و ادامه نسل می باشد.;بنا براین گذاشتن آن در سفره عقد به نشانه تداوم نسل عروس و داماد و باروری ازدواج آن ها است.;که معمولا جهت متبرک ساختن آن تعداد تخم مرغ ها را بین پنج، دوازده و چهارده عدد به نیت پنج تن،;دوازده امام و چهارده معصوم انتخاب می کنند.

گردو، فندق و بادام

به منظور توانمندی عروس و داماد برای سفره غذایی;آن ها این خوراکی های مقوی و مغذی الهی را قرار می دهند.

سفره عقد

سفره عقد

نان و پنیر و سبزی

نان به منظور برکت الهی و پنیر سفید به نشانه سپید بختی عروس و داماد ها و با نیت وسیع بودن روزی در سفره عقد قرار داده می شود.;سبزی عقد نیز که سبزی خوردن و معمولا از تره، ریحان، نعنا، پیازچه و تربچه است که;به جهت سر سبزی و سلامتی بر سفره عقد گذاشته می شود.

سفره عقد

سفره عقد

عسل

پس از جاری شدن خطبه عقد عروس و داماد در دهان هم به نشانه شیرین کامی;و دل گرم بودن یکدیگر در آینده عسل قرار می دهند.

میوه

قرار دادن میوه های گوناگون با رنگ های زیبا در سفره عقد،;در جهت ایجاد نعمت های زیبا و مواهب الهی زندگی برای عروس و داماد است.

گل رز یا هر گل سرخ دیگر

گل سرخ سمبل و نماد عشق در کل دنیا شناخته می شود.;گل عروسی به جهت ایجاد عشق و علاقه عمیق میان عروس و داماد بر سر سفره عقد قرار داده می شود.

جا حلقه ای

حلقه های عروس و داماد را که معمولا به صورت ست خریداری شده است;را در جا حلقه ای های زیبا و شیک پیش پای عروس و داماد در سفره عقد قرار می دهند.;تا عروس و داماد پس از جاری شدن خطبه عقد آن ها را در دست یکدیگر قرار دهند.

اسپند

یکی دیگر از اجزای سفره عقد اسپند است که به منظور دور کردن ;عروس و داماد ها از چشم بد در آغاز مراسم عقد و عروسی استفاده می شود.

سفره عقد

سفره عقد

ساییدن کله قند

از مهمات روز مراسم عقد ساییدن یک جفت کله قند هم اندازه و یکسان بر روی پارچه ای بر سر عروس و داماد است.;این پارچه می تواند توری و یا یک حریر نازک سفید رنگ به شکل مستطیل و یا مربع باشد.;ساییدن کله قند به منظور باریدن شیرینی و خوشبختی بر سر آن ها در طی دوران زندگی مشترک عروس و داماد ها انجام می شود.