عکاسی با گوشی موبایل امروزه به امری بدیهی تبدیل شده است،;اما ثبت عکس ‌های با کیفیت و زیبا کار هر کسی نیست و نیارمند دانستن نکاتی است.;در این مطلب سعی داریم به نکات مهم عکس گرفتن با گوشی موبایل بپردازیم.;چرا که برای گرفتن عکس ‌های حرفه ‌ای بیش تر از داشتن یک دوربین موبایل با کیفیت،;به رعایت تکنیک‌ های مهم نیازمند هستید.

عکاسی با موبایل

عکاسی با موبایل

عدم استفاده از فلش LED

در شرایطی که تاریکی مطلق بر محیط حکم فرما می باشد، فلاش دوربین را بر روی حالت روشن قرار بدهید.;در غیر این صورت استفاده از نور فلاش LED گوشى می ‌تواند;باعث به وجود آمدن سایه‌ هاى نا خواسته و همچنین بازتاب نور بر روى اجسام تصویر شود.
از طرفى این نور رنگ عکس را تغییر می‌ دهد و به دلیل فاصله کمى که منبع نور از لنز دوربین در موبایل‌ هاى هوشمند دارد،;رنگ چشم های سوژه را قرمز می ‌کند.

عکاسی با موبایل

عکاسی با موبایل

قابلیت HDR

همان طور که از معنی High Dynamic Range (محدوده دینامیکی بالا) مشخص می باشد،;با فعال کردن این گزینه، محدوده پویایی عکس‌ ها افزایش پیدا خواهد کرد.;در دنیای عکاسی، محدوده پویایی یا دینامیکی را باید نسبت روشنی تصویر به تاریکی آن بشناسند.
با فعال کردن HDR شما می‌توانید تصاویر با وضوح و روشنایی بالا بگیرید.;هنگامی که سوژه مورد نظر برای عکاسی از پشت نور تابیده شده و شما می‌ خواهید جلو زمینه آن را به خوبی ببینید، HDR گزینه خوبی برای استفاده می باشد.;اما وقتی در جای تاریکی باشید و یا در حال عکاسی از اجسام متحرک باشید، HDR پیشنهاد مناسبی;برای استفاده نیست.

عکاسی با موبایل

عکاسی با موبایل

استفاده از برنامه های جانبی عکاسی با موبایل

بهتر است یک برنامه مناسب در گوشى خود برای عکاسی داشته باشید،;تا بتوانید از امکانات بیش ترى همچون تنظیم جداگانه‌ ی فوکوس و اکسپوژر تصویر،;تنظیمات فلش و … استفاده کنید.
برای این امر می توانید از اپلیکیشن هایی مانند Camera+, Manual, ProCamera, Camera ZOOM و Camera 360 و … استفاده کنید.

تمیز نگه داشتن لنز دوربین گوشی

نکته دیگری که باید به آن توجه ویژه شود تمیزی لنز است،;پس لنز گوشی خود را به صورت مرتب تمیز کنید. در غیر این صورت عکس های شما تار و ناواضح خواهد بود.

استفاده از قانون یک سوم

قانون یک سوم یکی از ساده ‌ترین قوانین ترکیب ‌بندی در عکاسی است،;به این شکل که مستطیلی که در آن تصویر قرار می‌ گیرد به صورت افقی و عمودی به سه قسمت تقسیم می‌ شود،;و در نهایت ۴ خط و ۴ نقطه تلاقی به دست میاد. این تنظیمات در تلفن ‌های هوشمند شما وجود دارد و می ‌توانید;به قسمت SETTING مراجعه کرده و گزینه GRID را انتخاب نمایید.
بر اساس قانون یک سوم،;سوژه خود را در مرکز کادر قرار ندهید بلکه آن را در قسمت یک سوم از یک سمت کادر قرار دهید تا عکس شما جلوه بیشتری داشته باشد.

عکاسی با موبایل

ID:90945719

استفاده کمتر از zoom دوربین

بهتر است تا حد امکان به سوژه مورد نظر عکاسی نزدیک شوید،;و یا عکس های خود را کراپ کنید و موارد غیر ضروری آن ها را حذف کنید.;و از زوم کردن دوری کنید، چرا که زوم کردن باعث کاسته شدن از کیفیت عکس ها می شود.

عکس های خود را ویرایش کنید.

به این منظور می توانید از نرم افزار های موجود ویرایش عکس استفاده کنید.;تا امکان اضافه کردن حاشیه و قاب های زیبا، فیلتر های حرفه ای و تنظیم کنتراست، روشنایی و موارد دیگر را داشته باشید.

استفاده از سه پایه

کوچکترین تکان منجر به بروز میزان زیادی محوشدگی در عکس خواهد شد.;برای انواع مختلف عکاسی شامل لانگ اکسپوژر(Long Exposure)، استفاده از سه پایه توصیه می‌شود.;کافی است گوشی را بر روی آن قرار داده و سپس دوربین را به سمت سوژه برگردانید. وقتی گوشی شما روی یک سه پایه ثابت شده باشد،;می‌ توانید عکس ‌های با کیفیت بالا مخصوصا در محیط‌ های با نور کم ثبت کنید؛ جایی که حرکت نکردن دوربین بسیار تعیین کننده است.

عکاسی با موبایل

عکاسی با موبایل

کلام آخر

علاوه بر تمامی نکات ذکر شده در بالا، فراموش نکنید که کسب تجربه در عکاسی مهم ترین امر برای پیشرفت است.;و این امر میسر نخواهد شد مگر با تکرار ثبت تصاویر. بنابراین با ثبت هر تصویر می توانید به نتایج جدید و ترفند های عکاسی بسیاری دست پیدا کنید.