عکاسی حیات وحش شاخه ای از عکاسی می باشد که در آن از حیوانات;و جانوران زنده در محیط طبیعی عکس برداری می شود و انسان در آن حضوری ندارد.;عکاسی حیات وحش، در فضای باز انجام می شود.;و مولفه ها و عناصر طبیعی مانند منظره، گیاهان، حیات وحش، و بافت ها و صحنه های طبیعی را به نمایش می گذارد.
عکاسی حیات وحش به دانش و تجربه فراوان در زمینه عکاسی و آشنایی با رفتار انواع حیوانات وابسته است.;همچنین عکاس هایی که در این زمینه فعالیت دارند،;باید بتوانند به دیگران ثابت کنند که این عکس ها طبیعی می باشند.;و عکس گرفتن از حیوانات اهلی مربوط به این ژانر از عکاسی محسوب نمی شود. در این نوع عکاسی،;عکاس ها باید از صحنه های جالب و غیر تکراری مانند شکار،;جنگیدن و غذاخوردن حیوانات تصاویری به ثبت برسانند.

عکاسی حیات وحش

عکاسی حیات وحش

تاریخچه عکاسی حیات وحش

 بررسی دقیق تاریخچه عکاسی حیات وحش نشان می دهد;که هنر و فن عکاسی جز اولین سرگرمی های شکارچی های حیات وحش در دهه ۱۲۸۰ بوده است.;این شکارچیان درابتدا از حیوانات وحشی عکس می گرفتند اما بعد ها شروع به عکاسی از حیواناتی کردند;که خودشان شکار کرده بودند.

پس از آن طرفداران محیط زیست و حیوانات نیز مصمم شدند;تا از گونه های مختلف جانوری عکس بگیرند و اطلاعاتی را در مورد حیوانات و نحوه زندگی شان در اختیار عامه مردم بگذارند.;علاوه بر این متخصصان علوم جانوری نیز برای انجام تحقیقات خود به حرفه عکاسی;حیات وحش روی آورده و شروع به ثبت تصاویر طبیعی کردند.

عکاسی حیات وحش

عکاسی حیات وحش

نکات عکاسی حیات وحش

علی رغم این که  تجهیزات عکاسی روز به روز بهتر و پیشرفته تر می شوند،;اما همچنان بین عکس های یک فرد حرفه ای و مبتدی تفاوت های زیادی وجود دارد.;در صورتی که یک عکاس حیات وحش، تمامی نکات عکاسی را پیروی کرده و آن ها را به طور کامل به صورت عملی به کار بگیرد،;به طور حتم عکس های شگفت انگیزی خواهد گرفت.;این نکات عبارتند از:

برقراری ارتباط چشمی

يکی از مهم‌ترين چيزها در عكاسي حيات‌ وحش، ارتباط چشمي می باشد.;وقتي جانور مستقيم به لنز نگاه مي‌كند، باعث خلق موقعيتی می شود كه بيننده احساس می كند;با او چشم در چشم شده است.

عکاسی حیات وحش

عکاسی حیات وحش

دوربین مناسب عکاسی حیات وحش

دوربین مناسب عکاسی حیات وحش، دوربین DSLR است.;سیستم فوکوس این دوربین برای عکاسی از حیوانات AF ، لنز آن دارای حداقل دیافراگم F/ 5.6 و قابل تعویض است.;فاصله کانونی لنز این دوربین قابل تنظیم است و به سرعت انواع تصویر را ثبت میکند ( این نکته در عکاسی از پرندگان اهمیت خاصی دارد).;دوربین های مناسب این نوع از عکاسی باید قابلیت بزرگنمایی را داشته باشند بنابراین،;لنز تله قتو برای این کار مناسب به نظر می رسد. علاوه بر این، سنسور دوربینی که انتخاب میکنید;باید، فول فریم (APS-C) باشد تا بتواند تصویر را بزرگ کند.;در عکاسی حیات وحش ، برای عکاسی از سوژه نزدیک بهتر است که نقطه فوکوس را روی چشم های سوژه انتخاب کرده و با توجه به بلند شدن فاصله کانونی،;دیافراگم را کوچکتر انتخاب نمود.

عکاسی حیات وحش

عکاسی حیات وحش

زمان و مکان مناسب برای عکاسی حیات وحش

بهترین و مناسب ترین زمان برای عکاسی،;زمانی است که خورشید در پایین ترین وضعیت خود در آسمان قرار دارد.;در این زمان زاویه تابش نور به گونه ای می باشد که به عکس،;عمق و وزن می دهد و می توان از آن برای ایجاد سایه روشن های لطیف و جزئیات بافت عکس استفاه کرد.

لوکیشن عکاسی را از قبل شناسایی کنید.;و از محل های بکر موجود در جاده ها، جنگل ها و کوه ها مطلع شوید.;حیات وحش را برانداز کنید. قبل از عکاسی، امکانات و جنب و جوش های محیط اطراف را بررسی کرده;و بهترین موقعیت نور و چشم انداز را انتخاب نمایید.
همچنین قرار گرفتن در نقاط مرتفع به تسلط شما در عکاسی کمک می کند.

عکاسی حیات وحش

عکاسی حیات وحش

استفاده از لنز‌هاي زاويه باز

لنز‌هايي با فاصله كانوني باز یا لنز‌های وايد عكس‌هايي;با زاويه ديدي كاملاً متفاوت و ديد بسيار متفاوتی نسبت به لنزهاي بسته ارائه می ‌كنند.;و به خاطر بسپاريد که براي روايت خود يك سري عكس با لنز وايد، نرمال،;تله و سوپر تله نيازمنديد.

دنبال کردن شکار

گاهي اوقات دید زدن حیواناتی را كه قصد عكاسی از آن ها را داريد بسيار سخت می باشد.;به این منظور بايد غذا يا همان شكار آن ها را دنبال كنيد. چه جانوران گياه‌ خوار و چه جانوران گوشت‌ خوار،;به صورت غريزی به خوردن غذا احتیاج دارند. و اگر شما بدانيد كه آن ها چه چیزی می ‌خورند;و چه زمانی به شكار می ‌روند، اولين گام موفقيت خود را برداشته ‌ايد.

کلام آخر

آخرين توصيه اين است كه صبور باشيد.;مهم‌ ترين كليد عكاسی از حيات وحش صبر می باشد. عكاسان حيات وحش تقويم مشخصی ندارند و برای گرفتن يك عكس ساعت‌ ها،;روز‌ها و حتی هفته های بسياری را صرف می ‌كنند تا در يك لحظه شانس به آن ها رو كند;و صحنه دلخواه آن ها جلوی دوربين آن ها رخ بدهد.