از کارهایی که اکثر انسان ها علاقمند به یادگیری دانش آن هستند، عکاسی می باشد.;عکاسی یکی از کارهای سرگرم کننده است که می تواند فرد را به مدت زیادی سرگرم کند.

عکاسی زیر آب

یکی از انواع عکاسی، عکاسی زیر آب (underwater photography) می باشد.;که به دو دسته عکاسی از آبزیان و عکاسی هنری تقسیم می شود.;از عکاسانی که در این زمینه به صورت حرفه ای فعالیت می کنند، می توان به جینا مارتین (Jenna Martin) یک;عکاس فاین آرت و زیر آب مستقر در بیلینگز واقع در مونتانا اشاره کرد.

عکاسی زیر آب

عکاسی زیر آب

ملزومات عکاسی زیر آب

عکس برداری در زیر آب نیازمند دانستن مهارت،;تکنیک ‌ها و ابزار آلات مخصوص به خود و دوربین های ضد آب است. که البته تهیه این وسایل چندان بدون هزینه هم نیست.;اما نتیجه ای که در نهایت دریافت می‌ کنید ثبت لحظات خارق العاده ای است که هیچ وقت;در روی زمین امکان ندارد.
در این شاخه توانایی عکاس درغواصی از اهمیت بالایی برخوردار است.;چرا که غواصی خوب درکنارایجاد امنیت بیشتر،;باعث بهبود کیفیت تصاویر گرفته شده می شود.
کلی ترین نکته توجه به جنب و جوش دنیای دریا می باشد.;چرا که روی خشکی می توان به سوژه گفت: (حرکت نکن ) ولی قطعا شما نمی ‌توانید از یک مار ماهی;یا عروس دریایی چنین در خواستی را بکنید!

عکاسی زیر آب

عکاسی زیر آب

راهنمایی های پایه برای عکاسی زیر آب

۱) به سوژه خود نزدیک شوید. ترجیحا در عرض ۱۲ اینچ .;چرا که آب می تواند رنگ، وضوح و شدت رنگ ها را کاهش دهد.
۲) اطمینان حاصل کنید که فلاش دوربین شما روشن می باشد.
۳) برای گرفتن بهترین تصویر باید توجه داشته باشید;که بتوانید اطراف فریم عکس را با سوژه پر کنید.
۴) مهارت های غواصی خود را قبل از عکس برداری در زیر سطح آب ، بهبود دهید.
۵) مطمئن باشید که چشم سوژه رو به دوربین است.

عکاسی زیر آب

عکاسی زیر آب

موارد و نکاتی که در عکاسی زیر آب باید به آن ها توجه شود.

۱) برای افزایش مهارت عکس برداری ابتدا تعدادی سوژه را در خانه تعیین کنید;و با آنها تمرین نمایید .
۲) برای وضوح بیشتر می توانید علاوه بر فلاش خود دستگاه،;از فلاش خارجی نیز استفاده کنید .
۳) دوربین را در بالاترین رزولوشن و کمترین ISO تنظیم کنید .
۴) از قابلیت white-balance هنگامی که از فلاش استفاده می کنید،;در نظر بگیرید.
۵) در بین نور طبیعی و نور مصنوعی که توسط فلاش دوربین تولید می شود،;یک تعادل ایجاد نمایید.
۶) اگر قصد عکس برداری با نور طبیعی هستید،;می توانید حداکثر تا عمق ۲۰ فوتی دریا بروید.
۷) برای فوکس سریع از قابلیت spot focus mode استفاده نمایید;که تنها با فشردن یک دکمه به سرعت فوکس بر روی سوژه انجام می گیرد.
۸) اگر عکس های شما زیاد با کیفیت نمی باشند، سرعت شاتر را بررسی نمایید
۹) در هنگام عکس برداری در زیر آب می توانید وضوح تصویر را خودتان تعیین کنید.

عکاسی زیر آب

عکاسی زیر آب

ویرایش عکس های گرفته شده در زیر آب

آب یک واسطه می باشد،;و هر زمان که شما از میان یک واسطه عکس بگیرید، با برخی از مسائل مواجه می شوید.;تمام آن عکس های درخشان زیر آب که شما در اینترنت می بینید، حتی آن هایی که توسط بروس موزرت (Bruce Mozert) گرفته شده اند،;مستقیما از دوربین بیرون نیامده اند.

عکاسی در آب وضوح و شارپنس تصویر را از بین می برد،;چیزهای زیادی را در پس زمینه اضافه می کند که باید تمیز شوند. از جمله حباب ها،;انحراف اشعه ها و بازتاب های نور. و نیازی به اشاره به سایه نا خواسته آبی نیست (شما می توانید از فیلتر برای مبارزه;با ته رنگ آبی استفاده کنید، هرچند که فیلترها ممکن است حتی بیش تر باعث دردسر شوند).

اگر عکس های شما که مستقیما از دوربین بیرون می آیند عالی به نظر نمی رسند،;نا امید نشوید. لازم نیست بیرون بروید و چندین هزار دلار تجهیزات نور پردازی بخرید؛;شما به احتمال زیاد هنوز تکنیک های پس پردازش مناسب را بر روی آن ها اعمال نکرده اید.

عکاسی زیر آب

عکاسی زیر آب

کلام آخر

با در نظر گرفتن همه این موارد باید گفت عکاسی زیر آب کار آسانی نیست.;این کار از نظر جسمی خسته کننده، وقت گیر و بسیار پر هزینه و در بعضی مواقع حتی خطرناک می باشد.;اگر متوجه شدید این چیزی است که می خواهید آن را دنبال کنید،;بنشینید و یک نگاه صادقانه به نوع کار زیر آبی که می خواهید ایجاد کنید بیندازید.
در ابتدای کار زیاد به خودتان سخت نگیرید.;مولفه های زیادی وجود دارند که برای ایجاد یک عکس موفقیت آمیز باید گرد هم آیند و برای رسیدن به آن نقطه تمرین زیادی لازم است.;با در نظر گرفتن همه این مولفه ها می توانید کار خود را با عکاسی زیر آب شروع کنید.