عکاسی هوایی یکی از زیر شاخه های عکاسی صنعتی می باشد. و از روش ها و تکنیک هایی است که توسط آن از نقاط مختلف زمین از ارتفاعات عکس برداری می شود.;معمولا نیز این گونه عکس ها از هوا گرفته می شود و توسط وسایلی همچون بالن و یا هواپیما صورت می گیرد.

عکاسی هوایی شامل تمامی عکس هایی است که از تمامی ویژگی های سطح زمین از عوارض و پستی بلندی ها گرفته تا ساخت و ساز ها و حتی تحرکات نظامی را نیز شامل می شود.;و معمولا توسط دوربین های مخصوصی که در هواپیما ها قرار دارند تهیه می شوند.

کاربرد عکاسی هوایی

از مهم ترین کاربردهای عکاسی هوایی می توان به انواع مطالعات در زمینه های زمین شناسی، راه سازی،;محیط زیست و منابع طبیعی، شهرسازی، کشاورزی و از همه مهم تر در بحث های نظامی و امنیتی اشاره کرد.

عکاسی هوایی

عکاسی هوایی

عکاسی هوایی با پهپاد

با پیشرفت تکنولوژی،;هواپیماهای بدون سرنشین سهم قابل توجهی از بازار عکس برداری هوایی را به خود اختصاص داده اند.;در عکس برداری هوایی با پهپاد دوربین را بر روی هواپیمای بدون سرنشین;نصب می کنند و در موقعیت های مناسب دلخواه، عکس برداری خود را انجام می دهند.;از تصویربرداری با پهپاد، برای ایجاد نقشه های دو بعدی و سه بعدی و عکس برداری از نمای بیرونی موقعیت مشخص شده استفاده می شود.

عکس برداری هوایی با پهپاد در نقشه های پارسل شهری،;نقشه های توپوگرافی،;کاداستر و مواردی از قبیل پروژه های تولیدی و استخراج معادن کاربرد فراوانی دارد.;اولین مرحله انتخاب ابعاد موقعیتی مشخص از مکانی می باشد که قصد عکس برداری هوایی با پهپاد را از آن دارید که می بایست در نقشه مرجع وارد گردد.;پارامتر های پروازی از قبیل سرعت پرنده، فاصله نقاط تصویر برداری،;ارتفاع و خطوط پرواز می بایست محاسبه و مشخص گردند.

عکاسی هوایی

عکاسی هوایی

عکاسی هوایی با هلی شات

عکسبرداری هوایی هلی شات به این گونه است که هلیکوپتر هایی با ابعادی کوچک که از راه دور کنترل می شود،;دوربینی با کیفیت را با خود حمل می کند و تصاویری بی نظیر را در ارتفاع خلق می کنند.;در عکاس هوایی با هلی شات که پرنده ای بدون سرنشین است،;از هر مکان و فضایی که دوست دارید که دسترسی به آن غیر ممکن است می توانید عکاسی هوایی انجام دهید.

عکاسی هوایی با هلی شات می تواند;در ارتفاعات و در مسیر های صعب و العبور پرواز کند و از مناطقی مانند معادن صنعتی،;پروژه های راه سازی و غیره عکاسی و تصویر برداری هوایی کند.

استفاده از پرنده های بدون سرنشین موجب می شود;تا هم در هزینه ها صرفه جویی کنید و هم بتوانید مانور ویژه ای در فضای مورد نظر داشته باشید.;هلی شات این امکان را به شما می دهد تا بتوانید همزمان تصاویر و فیلم های ضبط شده را با کیفیت اصلی مشاهده کنید.

عکاسی هوایی

عکاسی هوایی

خدمات فیلم برداری هوایی

خدمات فیلم برداری هوایی را می توان در ساخت تیزر صنعتی و تبلیغاتی مود استفاده قرار داد.;شما می توانید خود نویسنده و گارگردان فیلم خود باشید و عظمت شغل و مکان خود را به نمایش بگذارید.;فیلم برداری هوایی برای مراسم ها از جمله (سمینار ها، جشن ها و مراسم عروسی ) نیز می توان با هلی شات و پهباد انجام داد.

عکاسی هوایی

عکاسی هوایی

نکات امنیتی در عکاسی هوایی

در عکاسی و تصویر برداری هوایی در شهر و مکان های عمومی که تردد عموم زیاد است،;باید مجوز های لازم از مراجع قانونی اخذ شود.;توجه کنید که عکاسی و تصویر برداری هوایی نزدیک فرودگاه،;مناطق نظامی، مکان های پر جمعیت مثل ورزشگاها و سالن های پر جمعیت;تا فاصله ۳ کلیلومتر ممنوع می باشد.

عکاسی هوایی

عکاسی هوایی

کلام آخر

عکاسی هوایی یکی از انواع سیستم های عکاسی می باشند;که معمولا استفاده از این نوع از عکس ها بیشتر مصارف نظامی دارد و در بخش های نقشه برداری و محیط زیست نیز استفاده می شود.

در این نوع از عکس برداری هوایی معمولا از دوربین های خاصی که در هواپیما نصب می شوند;استفاده می شود و اپراتور می تواند با تنظیم دوربین ها به صورت قائم و یا مایل عکس هایی با زاویه دید مختلف را بگیرد.;در گذشته برای گرفتن عکس هوایی فقط از دوربین های آنالوگ استفاده می شد ولی امروزه از انواع دوربین های رقومی نیز برای;بهتر شدن;کیفیت عکس های هوایی استفاده می شود.