عکاسی پرتره چیست؟

عکاسی پرتره یکی از معروف ترین انواع عکاسی می باشد که طرفداران زیادی میان عکاسان حرفه ای و حتی مبتدی دارد.;در این سبک از عکاسی از چهره انسان عکس برداری انجام می شود.;یک عکاس پرتره حرفه ای با استفاده از تکنیک های عکاسی مثل استفاده از نور، رنگ ها و ترکیب بندی عکس های با کیفیتی می گیرد.
پرتره نگاری بیشتر معطوف به عکس از انسان ها می شود،;به همین خاطر در چند سال گذشته معادل نادرست ” تک چهره ” برای واژه ی پرتره باب شد;که به دلیل گویا نبودن و نامناسب بودن آن خیلی زود منسوخ شد.
عکاسی پرتره در اصل نمای بزرگ تری از سوژه را نسبت به کل عکس در برگیرد;تا امکان بررسی و مطالعه موضوع اصلی برای مخاطب آسان شود.

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره

تاریخچه عکاسی پرتره

در اواسط قرن نوزدهم،;این سبک از عکاسی که اولین سبک عملی عکاسی می باشد و در آن صویر برروی صفحاتی از جنس فلز یا شیشه تشکیل می شد،;به وجود آمد. این سبک را فردی به نام لوئیس داگر اختراع کرد.;پس از آن در سر تا سر دنیا در شهر های مختلف،;آتلیه هایی به وجود آمد که برخی از آنها روزانه بیش از پانصد عکس می گرفتند . این سبک اولیه با چالش های فنی نظیر طولانی بودن زمان نوردهی مواجه بود.

سوژه ها معمولا در مقابل پس زمینه های ساده قرار گرفته و نور پردازی به آنها از طریق تابش نور ملایم از پنجره ی بالای سر آنها و انعکاس نورهای موجود به کمک آینه صورت می گرفت.;با پیشرفت تجهیزات عکاسی، امکان گرفتن تصاویر با مدت زمان نوردهی کوتاه تر بوجود آمد و عکاسان آزادی عمل بیشتری بدست آوردند;و بدین ترتیب توانستند سبکهای جدیدی در عکاسی پرتره ابداع نمایند.

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره

انواع عکاسی پرتره

پرتره پرسنلی، پرتره هنری، پرتره تمام قد، پرتره خانوادگی، پرتره سیاسی، پرتره تبلیغاتی و …

نکاتی که درعکاسی پرتره باید در نظر گرفت

۱٫ در مرحله‌ی قبل از تولید عکس فوق العاده دقیق باشید.

۲٫ تکنیک ‌های عکاسی پرتره باید ملکه ذهن شما شود،;در این حالت است که می ‌توانید بدون تمرکز کردن بر روی آن ‌ها ذهن خود را آزاد کنید;تا بر روی دیگر چیز ها متمرکز شوید.

۳٫ باید صبور باشید تا سبک و روش شخصی و زبان عکاسی شما پیشرفت کند.

۴٫ کنجکاو باشید و از داخل لنز خود همه چیز را ببینید و بررسی کنید که آن چیزی که از داخل لنز می‌ بینید با چشم غیرمسلح و بدون لنز چگونه دیده می‌شود،;در عین حال به موقعیت قرار گیری خود نیز دقت کنید.

عکاسی پرترهعکاسی پرتره

عکاسی پرتره

۵٫ سوژه عکاسی را با قلب ‌تان ببینید، و همدلی و درک متقابل خود را با سوژه گسترش دهید.

۶٫ هنگامی که بحث ترکیب بندی در عکس پیش می‌ آید،;به دنبال هارمونی و هماهنگی در اثر کلی خود باشید و جزئیات را نادیده نگیرید.

۷٫ سوژه‌ی خود را از زوایای مختلف مشاهده کنید و از این کار لذت ببرید.

۸٫ سعی نکنید یک عکس بسازید، اجازه دهید که یک عکس اتفاق بیفتد.

۹٫ برای عکاسی پرتره سعی کنید از حالت دستی یا manual استفاده کنید.;چرا که در این حالت کنترل بالاتر و دقیق تری به شما می دهد. اگر چه عکاسی در حالت دستی زمان بیش تری از شما می گیرد.

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره

۱۰٫ درباره عکاسی پرتره به خاطر داشته باشید.;دیافراگم‌ های خیلی باز برای عکس‌های نیم‌ تنه یا تمام قدی مناسب‌ تر هستند تا عکس‌ های پرتره خیلی نزدیک.;زیرا هر چقدر به سوژه نزدیک‌ تر باشید، عمق میدان تصویر کوتاه‌ تر می‌شود.;بنابراین اگر از دیافراگم‌ های خیلی باز استفاده کنید، این احتمال وجود دارد که بخش‌ هایی از بدن سوژه محو شود.

۱۱٫ بسته به شدت نور محیط، پس از انتخاب حساسیت و دیافراگم،;به سراغ سرعت شاتر بروید. سرعت شاتر باید به حدی باشد که تصویر تاریک نشود و نیازی به روشن ‌تر کردن آن در فتوشاپ نباشد.;یک روش کمکی در اینجا، این است که دوربین را روی حالت Live View بگذارید.

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره

نکته آخر

یک نکته دیگر برای عکاسی پرتره ای که در فضای خارجی گرفته می شود این است که سعی کنید تا حد ممکن از نور شدید بالای سر سوژه پرهیز کنید و تا حد ممکن عکاسی را به ساعات ابتدایی یا انتهایی روز اختصاص دهید. نور غیر مستقیم،;نوری بسیار زیبا و دیفیوز است، در حالی که عکاسی زیر نور شدید، احتمالاً سایه‌ هایی بسیار تند و خشن روی صورت سوژه ایجاد می‌کند که برای عکاسی پرتره مناسب نیست.