عکاسی کودک می تواند یک ماجراجویی هیجان انگیز در دنیای واقعی باشد.;طبق آمار گرفته شده، محبوب ترین سوژه عکاسی کودکان هستند.;عکاسان می توانند عکس هایی پر از شیطنت و جسارت از کودکان داشته باشند.

عکاسی کودک

عکاسی کودک

انتقال آرامش عکاس به کودک

عکاس باید بتواند آرامش خود را حفظ کند و این آرامش را به کودک نیز انتقال دهد.;کودکان راحتی و سادگی را می توانند می توانند درک کنند و به آن صادقانه واکنش می دهند.;اگر عکاسی بخواهد به زور خنده به لب های کودک بیاورد، نتیجه ای جز خنده ای ساختگی و غیر واقعی نخواهد داشت.

اما اگر عکاس سعی کند با صبر و حوصله ارتباط با کودک را پیش ببرد،;در نتیجه سوژه مورد نظر کم کم گرم و صمیمی می شود;و در نهایت به عکس طبیعی و زیبایی که می خواهد دست پیدا می کند.

عکاسی کودک

عکاسی کودک

حضور پدر و مادر کودک هنگام عکاسی

عکاس باید بتواند حضور پدر و مادر کودک را کنترل کند.;چرا که گاهی آن ها تمایل دارند تا برای کمک به مشارکت بیشتر فرزندانشان تلاش کنند.;والدین می خواهند کودکشان به حرف آن ها گوش بدهد و در آن موقعیت آن گونه که آن ها می خواهند عمل کنند.

اما هنگامی که کودک احساس ناراحتی کند و رفتار های غیر دوستانه ببیند،;رفتاری همراه با گریه و مقاومت به حرف گوش کردن خواهد داشت.;که این خلاف آن چیزی است که عکاسان به دنبال آن هستند.

بنابراین عکاس باید قبل از شروع عکاسی به پدر و مادر کودک توضیح بدهد که،;همه چیز را تحت کنترل دارد و آن ها را از هر نگرانی دور کند و به آن ها این اطمینان را بدهد که عکس های بدون نقصی را ثبت خواهد کرد.

عکاسی کودک

عکاسی کودک

راحتی و آزادی عمل کودک

هنگامی که عکاس کل جلسه عکاسی را به گفتن جملاتی همچون (منو ببین)، (اینجا رو نگاه کن)، (اونجا رو نگاه کن)، (بشین)، (وایسا) و … بپردازد،;کودک آن گونه که عکاس می خواهد با او همکاری نمی کند.;پس عکاس باید تا جایی که امکان دارد به کودک آزادی عمل دهد.;در این صورت می تواند شاهد همکاری بیش تری از سوی سوژه مورد نظر باشد.

برای طبیعی و واقعی به نظر رسیدن عکس ها،;سوژه لازم نیست که به دوربین نگاه کند و یا حتی رو به روی دوربین بایستد.

عکاسی کودک

عکاسی کودک

خودتان باشید

داشتن یک رابطه صمیمانه با کودک کار هر کسی نیست.;و هر کسی هم نمی تواند به راحتی با کودکان ارتباط موثر و صحیحی برقرار کند.

بهترین کاری که یک عکاس می تواند انجام بدهد، تا به کمک کودک هنری زیبا را خلق کند،;این است که آرام باشد و صادقانه و دوستانه رفتار کند. کودکان باهوش و حساس هستند و هنگامی که افراط و ظاهر سازی در رفتار اطرافیان خود ببیند،;خیلی سریع متوجه می شود و در مقابل این رفتار ها واکنش نشان می دهد.

همچنین باید توجه داشت که کودکان دوست دارند با آن‌ها با احترام رفتار شود.;اگر به آن ‌ها احترام گذاشته شود و در عین حال خوش بگذرانند،;یک موفقیت بزرگ برای عکاس و یا هر فرد دیگری خواهد بود.

عکاسی کودک

عکاسی کودک

نکاتی در رابطه با عکاسی کودک

چشم های بزرگ کودکان باید به اندازه کافی در عکس ها واضح باشند.;سعی کنید برای جلوگیری از قرمزی چشم کودکان به علت روشن بودن فلاش دوربین تا جایی که امکان دارد از نور طبیعی استفاده کنید.

حرکات و جنب و جوش های زیاد کودکان باعث تاری بعضی از عکس ها می شود.;بنابراین از ISO با سرعت و aperture بالا (حداکثر گشادی لنز) استفاده کنید،;تا در زمانی کم عکس خود را بگیرید.;همین طور باید عکس های زیادی بگیرید تا از بین آن ها بهترین انتخاب شود.

پشت زمینه عکس را ساده نگه دارید،;تا اگر می خواهید پشت زمینه های کودکانه به راحتی برای عکس ها طراحی کنید.

احساسات مختلف کودکان مانند شادی، بد اخلاقی ها، پریشانی، گریه، حماقت ها و شیطنت ها را ثبت کنید.;تا عکس های زیبا و جذابی داشته باشید.

عکاسی کودک

عکاسی کودک

کلام آخر:

تارا ویتنی، از عکاسان موفق در زمینه عکاسی کودکان می گوید: فقط خودتان باشید.;من به دنبال عکس گرفتن از ارتباطات واقعی هستم.;من همیشه ترجیح می دهم از یک کودک در حال خوردن آب نبات چوبی و با موهای بهم ریخته عکس بگیرم.