مشخصات یک عکاس خوب

مشخصات یک عکاس خوب را می توان با کیفیت عکس هایی که می گیرد پی برد. این موضوع تنها وابسته به انواع لنز دوربین و انواع دوربین عکاس نیست؛ بلکه به نکاتی که یک عکاس باید در عکاسی به آن بپردازد نیز بستگی دارد.

برای تبدیل شدن به یک عکاس ماهر و حرفه ای;راه های زیادی را باید طی کرد. که در این راه ممکن است اشتباه زیادی را انجام دهد;ما چیزی که در نهایت قابل اهمیت است،;درس گرفتن و تجربه گرفتن از این اشتباهات است. اما راه هایی نیز وجود دارد که با عمل به آن ها کمتر اشتباهات;رخ می دهد و یک عکاس زودتر به نتیجه ای که می خواهد می رسد. که در ادامه به آن ها می پردازیم.

مشخصات یک عکاس خوب

مشخصات یک عکاس خوب

خارج کردن محتویات دوربین عکاسی

یک عکاسی که تازه به شروع کار کرده است ممکن است بارها دچار این اشتباه شود که ناخودآگاه اظلاعات ذخیره شده بر روی کارت حافظه دوربین خود را از بین ببرد. توصیه ای که می شود این است که در اولین فرصت و قبل از پر شدن کارت حافظه محتویات درون آن را کپی و سپس آن را فرمت نمایید.

مشخصات یک عکاس خوب

مشخصات یک عکاس خوب

فراگرفتن روانشناسی در برخورد با مدل های مختلف

برای مثال ممکن است کار ما عکاسی کودک و عکاسی از یک نوزاد باشد، باید دانست از روش خاصی در برخورد با کودکی که بی قرار است یا می خندد و یا خواب آلود است باید عکاسی را انجام داد. همچنین باید یاد گرفت چه زمانی یک کودک برای عکاسی حاضر است و با ثبات و خیره شدن به دوربین می توان عکس های زیبایی از او گرفت.

طرز کار با دوربین عکاسی خود را به خوبی یاد بگیرید.

داشتن دید خوب در عکاسی بسیار با ارزش است، اما نکته ای که مهم تر است شناخت دوربین است. چه بسا عکاسان بسیار خوبی در دنیا وجود دارند که تنها دید خوبی دارند و شناختی از دوربینی که با آن عکاسی می کنند ندارند، که این موضوع کفایت نمی کند. چرا که با شناختن دوربین خود می توانید با قابلیت های دوربین هایی که روز به روز هوشمندتر می شوند، بیش ترین استفاده را برد. بنابراین سعی کنید با دوربین در حالت غیر خودکار و دستی عکاسی کنید. تا با کم و زیاد کردن مقدار های مختلف و با شناخت تکنیک های عکاسی، عکس هایی با کیفیت و خلاقانه ثبت نمایید.

مشخصات یک عکاس خوب

مشخصات یک عکاس خوب

به نورپردازی توجه زیادی شود.

بعد از شناخت دوربین خود و یاد گرفتن عکاسی در حالت دستی باید به مهارت هایی در سرعت شاتر،;اندازه دریچه دیافراگم و ایزو رسیده باشید.;که این سه عامل در نورسنجی تاثیر زیادی دارد.

برای حرفه ای شدن در زمینه عکاسی;نباید فراموش کرد که در نورپردازی باید;روز به روز به اطلاعات خود اضافه کنید، و این کار تنها با عکاسی در شرایط نوری مختلف امکان پذیر است. مثلا عکاسی;در نور شب و روز و یا عکاسی در فضا های بسته و گرفتن عکس های پرتره با استفاده از نور طبیعی.

مشخصات یک عکاس خوب

مشخصات یک عکاس خوب

عمق میدان، پرسپکتیو و ترکیب بندی مفهومی را به خوبی بشناسید.

این سه عامل همگی بستگی به دید یک عکاس دارد. عمق میدان نکته ای است;که در ابتدا ممکن است برای یک عکاس مبتدی کم اهمیت به نظر بیاید،;در صورتی که تنها با کار کردن با آن پی به;پیچیدگی و اهمیت بالای آن در عکاسی می برید.

منظور از پرسپکتیو حس عمق و رابطه فضایی میان سوژه ها;در;عکس به همراه دوبعدی یا سه بعدی بود آن ها با توجه به زاویه دید که ممکن است دوربین و یا بیننده باشد;است. با دانستن پرسپکتیو می توان با توجه به دید بهتر بیننده عکس های بهتری را جای گیری کرد.;چرا که منظره سه بعدی تبدیل به یک تصویر دوبعدی می شود و باید در دید بیننده ترکیب بندی;قوی با عمق خوبی به نظر بیاید.

نکته دیگر ترکیب بندی خوب تصاویر است که می تواند از ساده ترین سوژه ها عکس های بی نظیر به وجود آورد.;و یا بالعکس یک ترکیب بندی بد و نا مناسب;حتی با داشتن سوژه های عالی عکس ما را خراب کند. منظور از ترکیب بندی مرتب سازی عناصر تصاویر است،;به شکلی که هدف و ایده اصلی را به بیننده به صورت کامل انتقال دهد.

مشخصات یک عکاس خوب

مشخصات یک عکاس خوب

ویرایش عکس ها را یاد بگیرید.

عکاسی;دیجیتالی و ویرایش عکس دو مفهوم جدا نشدنی می باشند.;و باید در هر دوی این ها کنار هم حرفه ای شد.;به این منظور نرم افزارهای ویرایش عکس متنوعی طراحی شده است که از مهم ترین آن ها می توان photoshop را نام برد که می تواند تمام نیاز های یک عکاس حرفه ای را در امر ادیت;تصاویر رفع کند.

مشخصات یک عکاس خوب

مشخصات یک عکاس خوب

در کنار آموختن و شناخت تمام مهارت های فنی و ابزاری عکاسی و دستیابی به آن ها،;باید به نکاتی دیگر که شما را به یک عکاس خوب تبدیل می کند;توجه ویژه داشت.

نکاتی مانند جسارت و خلاقیت در عکاسی که یک عکاس باید;بتواند ایده های خود را در قالب تصاویر برای کیفیت هر چه بهتر تصاویر عملی کند. دقت در جزئیات تصاویر که یک عکاس خوب می دانند چه زمانی باید از جزئیات در عکس هایش بهره بگیرد و چه زمانی آن ها را حذف کند.

همچنین عکاس باید ذهنی تجاری داشته باشد،;و بداند چه تصمیم هایی را بگیرد که برای او سودمند باشد;و او را به موفقیت نزدیک کند. و باید بتواند برای کار خود تبلیغات انجام دهد تا مردم کارهای او را ببینند;و به او مراجعه کنند.

کلام آخر

برای تبدیل شدن به یک عکاس خوب و حرفه ای یاد گرفتن همه نکاتی که ذکر کردیم،;و با تمرین و تکرار زیاد برای کسب تجربه هر چه بالا تر ضروری است.;اما نباید فراموش کرد که برای موفقیت بیش تر و پیشرفت در این زمینه باید روز به روز;به معلومات عکاسی خود اضافه کنید،;و آگاهی خود را از تکنولوژی های;روز در این زمینه بالاتر ببرید.;