موزیک مناسب برای فیلم عروسی

در بیشتر مواقع، عروس و دامادها توقع دارند که موزیک ها به انتخاب خودشان، روی فیلم عروسی قرار بگیرد. آن ها معمولا موزیک هایی را انتخاب می کنند که معروف است، شنیدنش برایشان لذت بخش و خاطره انگیز است و یا در برهه ای از زمان، مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است.
از آن جایی که سلیقه ی عروس و دامادها برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است، از آن ها می خواهیم تا موزیک های مورد علاقه خودشان را به ما معرفی کنند.

اما نکته ای که در انتخاب موزیک ها باید مورد توجه قرار گیرد، این است که الزاما موزیک هایی که ما گوش می دهیم و از شنیدن آن ها لذت می بریم، برای قرارگیری روی فیلم ها مناسب نخواهند بود.
موزیکی که برای یک فیلم مورد استفاده قرار می گیرد، طبیعتا باید با تصاویر و اتفاقات موجود در فیلم، متناسب بوده و یک هماهنگی خاصی بین آن ها ایجاد گردد. این موضوع به حدی اهمیت دارد که بخش مهمی از کار تدوین، انتخاب درست موزیک می باشد.

باید دقت نمود که هر فیلم چه موزیکی را می طلبد. به اعتقاد ما، هر تصویر به نوعی می تواند یک موزیک را در ذهن انسان ایجاد نماید. به عنوان مثال، زمانی که عروس و داماد در بخشی از فیلم، در کنار یک چشمه ی آب دیده می شوند، یک نوع موزیک ملایم در ذهن ما تداعی می گردد. همینطور برای صحنه ای که عروس و داماد در حال دویدن در یک فضای باز هستند نیز، به یک موزیک شاد و هیجان انگیز نیاز است. از این رو، تدوینگران سیمایایی تلاش می کنند تا با دقت در تصاویر و به اصطلاح شنیدن صدای تصویر، بهترین موزیک را برای فیلم انتخاب نمایند.
بنابراین، می توان گفت که این انتخاب، کار چندان راحتی نیست. از این رو، ما از عروس و دامادهای سیمایایی توقع انجام چنین کاری را نداریم. اما با توجه به احترامی که برایشان قائل هستیم، از آن ها می خواهیم که آرشیوی از موزیک هایی که دوست دارند را در اختیارمان قرار دهند تا ما در حد امکان بتوانیم بهترین موزیک ها را با توجه به آن، انتخاب نماییم.

موزیک های انتخابی باید به گونه ای باشند که با دیدن فیلم نهایی، این تصور در ذهن ببیننده ایجاد شود، که این موزیک ها متعلق به همین فیلم است. به این معنا که موزیک انتخابی، بهتر است خاص بوده و خیلی معروف و شنیده شده نباشد.
البته ما در بخشی از فیلم، که معمولا در مراسم عروسی نیز پخش خواهد شد، از موزیک های معروف استفاده می نماییم تا موجب جذب بیننده شده و به بهتر شدن حال و هوای مراسم کمک نماید. این کار باعث می شود تا افرادی که تنها یک بار فیلم را می بینند، با شنیدن یک موزیک آشنا، با آن ارتباط بیشتری برقرار نمایند. اما در مورد فیلم نهایی این گونه نیست. فیلم نهایی قرار است بارها و بارها دیده شود. بنابراین نباید به دلیل اینکه یک موزیک برای مدتی مورد استقبال قرار گرفته است، تازگی و جذابیت فیلم را تحت تاثیر قرار داد.