ساقدوش و فلسفه آن

ساقدوش و فلسفه آن : دوستان خوب شما در روز عروسی در کنار شما خواهند بود اما این بار، با لباس های یک شکل و به عنوان ساقدوش با در دست داشتن دسته گلی زیبا شما را تا انتهای مراسم  همراهی خواهند کرد. داشتن ساقدوش برای اولین بار در کشور آلمان مرسوم شد و سپس در کشور های دیگر نیز رایج شد. این رسم در طی سال ها تغییرات زیادی کرد تا به شکل امروزی درآمد.

در گذشته به ازای هر ۴۰ نفر میهمان یک جفت ساقدوش برای عروس و داماد در نظر گرفته میشد، اما ا امروزه با افزایش تعداد میهمانان اعداد ساقدوش ها کم شده و به ۴ یا ۶ نفر رسیده است. اما در بین ساقدوشان بیشتر کارها ومسئولیت ها به عهده مردان است، چرا که مردها از قدرت و توان بیشتری بر خوردار هستند.اما در نگاه دیگر گفته میشود، در قدیم برای جلوگیری از دزدیده شدن عروس توسط دیگر خواستگاران، این سنت به جود آمد و هنوز هم ادامه دارد.

ساقدوش و نکات آن

امروزه برای برگزاری مراسم عروسی شیک و لاکچری میتوان از حضور ساقدوش های زیبا استفاده کرد اما نکاتی هست که باید برای انتخاب ساقدوش در نظر گرفت. که در زیر به برخی ازین نکات اشاره خواهیم کرد.

۱-تعداد ساقدوش ها :

همانگونه که گفتیم در گذشته تعداد ساقدوش ها به اعداد میهمانان بستگی داشت. اما امروزه با تشریفاتی شدن مراسم عروسی و زیاد شدن میهمانان، پیدا کردن این تعداد ساقدوش کار مشکلی شده و به ۲ یا ۳ جفت اکتفا میکنند.ساقدوشان را از بین دوستان نزدیکتان ویا بستگان جوان پیدا کنید تا در طول مسیر شما را همراهی کنند.

 

۲-لباس ساقدوش ها چه مدلی باشد؟

برای انتخاب طرح و مدل لباس ساقدوش ها میتوانید در سایتهای مد لباس بگردید، یا از میان ژورنال ها لباس زیبایی را برای ساقدوش تان انتخاب کنید. برای انتخاب لباس به رنگ آن توجه داشته باشید که با هارمونی رنگ دکور و آذین مجلس همخوانی داشته باشد تا ساقدوشتان جلوه ای خاص و زیبا به مجلس بدهد.

۳-باید برای ساقدوش ها کادو خرید؟

اگر چه  خرید کادو برای ساقدوش ها ضرورت چندانی ندارد اما شما می توانید در کنار  خرید عروسیتان هدیه کوچکی برای آنها در نظر بگیرید.این کادو تنها جنبه یادگاری دارد پس نیازی نیست کادوی بزرگ و گران قیمتی در نظر بگیرید. دادن یک کادوی ارزان هم میتواند ساقدوش ها را خوشحال کند.حتی میتوانید با ساقدوش هایتان یک عکس هنری بگیرید ، قاب کنید و روز پاتختی هدیه بدهید.

۴-از کجا باید لباس های ساقدوش ها را تهیه کرد؟

اگر وضع مالیتان خوب است و  برای ساقدوش ها هزینه زیادی در نظر گرفته اید، او را به خانه دعوت کنید تا خیاط، اندازه های او را بگیرد. و برای اولین پرو با شما قراری را تعیین کند. اما اگر وضع مالیتان به شما این امکان را نمیدهد اندازه ساقدوشهایتان را بگیرید و لباسهایشان را برای پرو با پست بفرستید. همچنین می توانید لباس های آماده برایشان تهیه کنید و از خودشان بخواهید اگر اندازه نبود نزد خیاط ببرند و هم اندازه خودشان کنند.

 ۵-پول لباس ساق دوش ها را چه کسی باید حساب کند؟

رسم این بوده که لباس های ساق دوش ها را خودتان حساب کنید. اگر پول زیادی برای لباس ساق دوش ها در نظر گرفته اید مشکلی ندارد اما اگر نمیخواهید هزینه هایتان بالا برود و برای تهیه چند دست پیراهن ، کفش زنانه و چند دست کت و شلوار و کفش مردانه مشکل دارید رنگ خاصی را برای آنها در نظر بگیرید و از خودشان بخواهید همگی لباس هایی به آن رنگ بخرند.

برای ساق دوش های داماد رنگ سورمه ای یا طوسی تیره بسیار مناسب است. رنگ پاپیون یا رنگ کروات را نیز  با رنگ پیراهن داماد ست کنید تا جلوه بیشتری داشته باشد .

برای ساقدوش های عروس رنگ های شاد را انتخاب کنید تا به جشن جلوه خاصی بدهید . شاید پیدا کردن لباس های یک شکل برای خانمها کار مشکلی باشد پس در این مورد الزامیتی وجود ندارد. همین که رنگ پارچه و جنس آن یکسان باشد کافیست. هم چنین رنگ لباس ساقدوش های عروس معمولا با رنگ دسته گل عروس هماهنگی دارد. البته نوع گل ها کاملا متفاوت است.

هرگز نباید برای ساقدوش ها از تور استفاده کرد. تور، تنها مختص عروس است. دسته گل عروس نیز نباید مشابهی داشته باشد.

میتوانید برای هماهنگ کردن همه ساقدوش ها یک ماشین جدا کرایه کنید تا میهمانان نیز آن ها  را بشناسند و جایگاه ویژه ای برایشان قائل باشید.

ساقدوش عروس و داماد در روز عروسی چه وظیفه ای دارند؟

جدای از پوشیدن لباس های یکدست و ایده عکاسی خوب ، هدف از انتخاب ساقدوش، مجموعه ای از بهترین دوستان است که در تمام مراسم در کنار شما باشد و شما را در تمام لحظات خاطره انگیزتان همراهی کنند. بهتر است وظایف یک ساقدوش را خوب بدانید و لحظات به یاد ماندنی در کنار دوستانتان رقم بزنید.

۱-کمک در نوشتن چک لیست

نکات مهم را به عروس و داماد یادآور شوید، آنها به دلیل استرس زیاد ممکن است بعضی چیز ها را فراموش کنند. با تهیه یک چک لیست نکات مهم را یادآورری کنید.

۲-در انتخاب مسائل مهم به آنها کمک کنید

به عروس و داماد کمک کنید تا بتوانند در برگزیدن مسائل مهمی ماننداجاره سالن ، طرح کیک ،مراکز

خرید و هر چیز مهم دیگر انتخاب بهتری داشته باشند.اگر شما در این موارد لیستی تهیه کنید عروس ودامادهم وقت بیشتری دارند تا به کارهای دیگرشان رسیدگی کنند.

۳-نوشتن کارت دعوت و گیفت

آخرین روزهای مجردی را کنار عروس و داماد باشید و در این دور همی دوستانه به نوشتن کارت های عروسی کمک کنید. و برای بقیه مسائل عروسی هم برنامه ریزی کنید و با سایر ساقدوش ها نیز هماهنگ شوید.

۴-آماده کردن عروس

حضور شما در روزهای پایانی در روحیه عروس و داماد بسیار تاثیر گزار است. فرصت بیشتری را در کنار آنها بگذرانید و با ایده های خلاقانه استرس را دور کنید.

۵-حضور در صبح روز عروسی

با حضور به موقعتان در صبح روز عروسی، عروس و داماد را خوشحال کنید. لبخند بر لب داشته باشید و خانواده آنها را برای بهتر شدن مراسم و پذیرایی از میهمانان کمک کنید.