عکاسی و ترفندهایی ساده برای عکس گرفتن:

عکاسی چیست؟ در اصطلاح عامیانه به شغل فردی که عکس میگیرد عکاسی می گویند.اما واژه عکاسی از نظر لغوی مترادف با عکس برداری می باشد.لغت عکاسی ترجمه است برای واژه فتوگرافی که از دو کلمه فتو و گرافی تشکیل شده است.فتو به همان نور گفته می شود و نگارش و ثبت را گرافی می گویند.به تعبیری دیگر می توان گفت عکاسی یا همان فتوگرافی ثبت نور و ایجاد تصویر می باشد.آنچه که در مقوله ی عکاسی مهم می باشد نقش نور در زمان ایجاد تصویر می باشد که اساس کار عکاسی را بر عهده دارد.برای ایجاد یک تصویر منحصر به فرد و ایده آل عکاس باید توانایی داشته باشد که نور را بر روی فیلم عکاسی و یا گیرنده تصویر الکترونیکی ثبت کند تصویر گرفته شده باید به طریقه ای ظهور یافته و یا به نوعی ثبت شود.

_ دوربین عکاسی :

ثبت نور حتما مستلزم وسیله ای می باشد که به این وسیله دوربین عکاسی گفته می شود.

عکاسی و ترفندهایی ساده برای عکس گرفتن

عکاسی و ترفندهایی ساده برای عکس گرفتن

نور های بازتابیده شده از سطح اشیا مورد نظر بر روی گیرنده تصویر و یا نگاتیو تاثیر گذاشته و سطح حساس به نور واکنش نشان می دهد و در نهایت منجر به ثبت تصویر می شود.

_ عکاسی هنر است یا علم:

عکاسی از دید علمی :

می توان گفت که عکاسی را می توان در سه حیطه صنعتی ، علمی و هنری مورد بررسی قرار داد.اما در ابتدا ظهور عکاسی با استفاده از اصول علمی به وجود آمد.

اما باید بدانید که در واقع عکاسی اختراع و یا کشف یک شخص خاص نمی باشد.تاریخچه عکاسی در جهان بیانگر این موضوع می باشد که عکاسی با تلاش و کوشش های نوآورانه افراد مستعد در طول زمان شکل گرفته و پس از آن تکامل یافته است.تحقیقات در زمینه کاغذهای حساس به نور  و همچنین اکتشافات نوری و موارد بسیاری دیگر نتیجه آزمایش ها و تحقیقات علمی نخبگان عکاسی می باشد.علم عکاسی در زمینه ی صنعت گسترش یافت و پیشرفت چشمگیری داشت و در این زمینه توسعه ای فراگیر پیدا کرد.در ابتدای ظهور این علم اساس کار دوربین عکاسی از جعبه های تاریک آغاز گردید که این جعبه های تاریک مربوط به دورانی بسیار قدیمی تر از اختراع اولین دوربین عکاسی می باشند.

_ نخستین عکاسی:

نخستین تصویر عکاسی شده در سال۱۸۲۲ میلادی از لیتوگرافی بوده است که توسط فردی به نام ژوزف نیسه فور به ثبت رسیده است.ژوزف نیسه فور فرانسوی برای نخستین بار توانست تصویری دائمی را به ثبت برساند این اقدام اولین قدم برای شروع رشد روز افزون علم عکاسی در آن زمان شد.لازم به ذکر است که تصویر ثبت شده این مخترع از طبیعت عکاسی شده است و مربوط به محیط اصطبل و کبوترخانه می باشد.

_ عکاسی از دید هنری:

عکاسی هنری است که با توجه به اشتیاق و ذوق شخص و یا همان عکاس شکوفا می شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی ثبت تصاویر بر روی کاغذ های حساس به ثبت لحظات به یاد ماندنی بر روی گیرنده های تصویر مانند تلفن های همراه و یا رایانه ها تبدیل شده است.

عکاسی و ترفندهایی ساده برای عکس گرفتن

عکاسی و ترفندهایی ساده برای عکس گرفتن

تفاوت یک عکس خوب با یک عکس بد در اصول و قواعدی است که عکاسان هنرمند برای خلق تصویر هنری به کار میگیرند.

_ هنر عکاسی:

هر چند که وجود قریحه ذاتی در زمینه عکاسی بسیار تاثیر گذار می باشد و در نهایت منجر به خلق آثاری زیبا و فوق العاده می شود اما بی تردید در عکاسی که علمی است آمیخته به هنر، می توان با آموزش و تمرین هایی صحیح نیز تصاویری زیبا و منحصر به فرد به ثبت رسانید.

_ آموزش عکاسی:

چنانچه که قواعد و اصول عکاسی که به صورت آکادمیک تدریس شود می تواند با ذوق و استعداد هنرجو ترکیب شده و جلوه ای بدون نقص را نمایان کند.از طرفی دیگر با توجه به علاقه ای که در بین اقشار جوان و مستعد برای عکاسی وجود دارد سالهاست که تصویر گران پویا اندیش اقدام به برگزاری کلاس های آموزش های عکاسی برای سنین های مختلف نموده اند. این دسته از کلاس های آموزشی با توجه به تکنیک های فنی روز دنیا زیر نظر اساتید با تجربه و متخصص در این زمینه باید برگزار گردند.

_ انواع عکاسی:

همانطور که گفته شد عکاسی هنر ثبت لحظات می باشد. لحظاتی در زندگی که ممکن است تکرار ناپذیر باشند توسط عکاس ها به ثبت می رسند و به تاریخ می پیوندند. عکاسی به شیوه های مختلفی اجرا می شوند و همچنین عکاس ها نیز در زمینه های مختلفی فعالیت خود را به مرحله ی اجرا می رسانند که در ادامه ی مطلب به آن ها می پردازیم:

– عکاسی از طبیعت

– عکاسی پرتره

– عکاسی خبری

– عکاسی هنری

– عکاسی علمی

– عکاسی ورزشی

هر کدام از این مقوله ها در عکاسی مزایا و مشکلات خاص خود را دارند.

_ عکاسی علمی:

عکاسی علمی به صورتی می باشد که داده های علمی را به این وسیله به ثبت می رساند و این موضوع مستلزم آگاهی در زمینه های متفاوتی می باشد که می تواند در زمینه پزشکی ، مهندسی و علوم محض باشد.

_ عکاسی خبری

عکاسی خبری به صورتی است که باید شخص عکاس توانایی ثبت عکس های منحصر به فرد را در مکان های عمومی داشته باشد.برای ثبت یک عکس خبری به هیچ عنوان نمی توان سوژه مورد نظر را قبل از عکاسی آماده کرد.عکاس خبری باید دید متفاوت تری نسبت به سایر عکاسان در زمینه های دیگر داشته باشد و جزئی ترین اتفاقات را از دست ندهد.

_ عکاسی پرتره:

در اصطلاح به عکاسی از چهره عکاسی پرتره ی گویند این نوع عکاسی فعالیتی است که با استفاده از اصول فنی و مهارت های بصری یک عکاس همراه می باشد.توانایی ارتباط برقرار کردن با چهره ی افراد امری ضروری در عکاسی پرتره می باشد که در نهایت منجر به خلق تصاویری زیبا خواهد شد.

_ عکاس چه کسی است؟

یک عکاس حرفه ای و متخصص باید آموزش دیده باشد و تکنیک ها و اصول عکاسی را فرا بگیرد.

عکاسی و ترفندهایی ساده برای عکس گرفتنعکاسی و ترفندهایی ساده برای عکس گرفتن

عکاسی و ترفندهایی ساده برای عکس گرفتن

علاوه بر یادگیری اصول و تکنیک هایک عکاس نیاز به خلاقیت و ذوق هنری نیز دارد.داشتن دید باز و توجه کردن به نکات ظریفی که دیگر افراد به آن ها توجه ای ندارند نکته ی مهمی در عکاسی می باشد که باید به آن توجه داشت این موضوع منجر به خلق تصاویری منحصر به فرد می شوند. برای ثبت تصاویر زیبا و جذاب باید وقت گذاشت و انتظار کشید. عکاسانی هستند که در شرایط بد آب و هوایی و یا مناطق خطرناک فعالیت می کنند و مدت ها برای ثبت یک تصویر ناب انتظار می کشند. عکاسی هنری است پر از ذوق و عشق ، پیشرفته ترین دوربین ها بدون عکاس علاقه مند قادر به ثبت هیچ تصویری نیست.